O nás

Náš příběh

Po revoluci v roce 1989 získala naše rodina v restituci zpět svůj rodinný statek, pozemky, traktor a k tomu 8 starších mléčných krav plemene Holštýn. Nakonec se rozhodli, že znovuzískaný majetek neprodají a budou pokračovat v rodinné tradici hospodaření na statku v Blaženicích, a to i přes to, že to třeba nebude výdělečné.

Volný chov

Chovat kravky chtěli v souladu s přírodou volně na pastvě. To nebylo v té době vůbec běžné, protože většina chovů byla tehdy ve velkých družstevních kravínech, kde byly krávy nejčastěji chovány ve vazném ustájení, což jim neumožňovalo žádný větší pohyb. Tehdy bylo populární například plemeno Charollais, které ale není příliš vhodné pro chov na pastvě bez dalšího přikrmování.

limousine

Děda s babičkou pro základ chovu nakonec zvolili plemeno Limousine, které je odolné, má výtečnou zmasilost zadních částí a je vhodné pro volný chov na pastvinách a krmení senem. Dalším důvodem pro volbu byl fakt, že plemeno má bezproblémové porody, které probíhají bez zásahu člověka – 96 % telat se rodí samovolně. Babičce se také moc líbila hnědá barva těchto kraviček a jejich vznešené jméno. Hlavně nechtěla kravky s bílou hlavou, na které byla zvyklá u tehdy běžného plemene Hereford.

šlechtění

Děda poté započal šlechtitelskou práci pomocí převodného křížení. Po určité době takového křížení, kdy kravičky vždy zabřeznou s čistokrevným býkem plemene Limousine, se stádo stane postupně čistokrevným. A tak z původních 8 krav holštýnského skotu bylo pomocí převodného křížení po 15 letech vyšlechtěno čistokrevné stádo plemene Limousine.

V roce 2018 se již naše kravičky s kořeny ve Francii zdály být přešlechtěné a bylo potřeba obohatit stádo novým genem. Proto dědeček sehnal bezrohého plemenného býkaz Německa. Touto bezrohou linií Limousine se krev našich kraviček znovu oživila.

Současnost

V současnosti tedy směřujeme chov k bezrohosti, což je výhodnější pro manipulaci i bezpečnější pro samotné kravky. Aktuálně na farmě pobíhá přibližně 130 šťastných kusů bio skotu – náš chov totiž od roku 1998 dosahuje certifikovaného označení pro produkty ekologického zemědělství.